Da det blev bygget, lagde man vinylgulv i to kontorlokaler på i alt 60 m2 midt i bygningen. I selve sorteringslokalet er der cementgulv. Efter cirka to år begyndte personalet at mærke, hvordan der begyndte at komme buler på vinylgulvet, og ved en kontrol viste det sig, at fugten fra cementgulvet ikke havde nogen mulighed for at blive ledt ud, den var lukket inde under gulvet.
Arne Lidman hos Assmundsons gulve blev spurgt til råds, og han kom i den forbindelse til at tænke på Altro XpressLay som har en struktureret underside, som gør, at luften kan bevæge sige mellem gulvet og undergulvet, og dermed bliver der skabt et ventileret rum, som leder fugten bort.
- Efter en kort betænkningstid valgte kunden Xpress- Lay, selvom man ikke havde skridsikkerhed som et krav. Årsagen til at valgte faldt på XpressLay skyldes, at det var en både billigere og hurtigere løsning, fortæller Arne Lidman.
Løstlagte gulve har længe været tilgængelige på markedet, men de har ikke rigtig slået igennem blandt de professionelle gulvlæggere.
Download PDF
"Jeg tror mest det skyldes gammel vane. Det er en aldeles udmærket løsning, som jeg synes, at vi som gulvlæggere skal anbefale noget oftere. At vi tilmed kan tilbyde et sikkerhedsgulv, som kan lægges løst er virkelig godt og vil formentlig medføre, at denne lægningsmetode bliver endnu mere almindelig fremover."
Arne Lidman
Assmundsons Floors