DIN 51130
Rampetesten bruges udbredt, og dens "R"-værdier nævnes af de fleste gulvfirmaer. R9 til R13-værdierne er baseret på vinkelmålinger af en motoroliedækket rampe, som en operatør går på med arbejdsstøvler. Den vinkel, hvor operatøren glider, udgør R-værdien, men da det mest almindelige forurenende stof på gulve er vand og ikke olie, og de fleste af os ikke går med sikkerhedsstøvler i vores hverdag, giver rampetesten ikke en sand repræsentation af, hvad der sker i situationer i den virkelige verden.
Vi mener, at R-værdierne ikke fortæller hele historien og skal ses i sammenhæng med målinger. For eksempel spænder R10-kategorien over mange typer skridsikkerhed. I denne kategori finder du produkter, som kun har skridsikkerhed i områder med lav skridrisiko, samt dem, der en meget højere skridsikkerhed, som sandsynligvis er bedret egnet til områder med høj skridrisiko, og som sandsynligvis er fremstillet med meget forskellige metoder. Alligevel angives alle disse produkter bredt som "R10".
Derfor kan rampetesten være forvirrende... R9 er ikke god!
Det antages ofte, at skalaen for R-værdier starter ved R1 og slutter ved R13 - hvor R1 er et mål for den største glathed. Så en R9-værdi opfattes ofte som angivende en overflade, der giver en god skridsikkerhed, og nogle producenter forsøger ikke at mane denne misforståelse i jorden. Sandheden er, at R-værdierne starter ved R9, og den angiver den mindste skridsikkerhed.
Hvor du kan se R10 OG en tilsvarende PTV ≥ 36 sammen, som ved Altros sikkerhedsgulve, kan du være sikker på produktets skridsikkerhed. Vores specialløsninger til områder med meget høj skridrisiko har en R11 mærkning eller derover.
R Classification |
Angle range necessary |
COF |
9 |
6 - 10° |
0.11 - 0.18 |
10 |
10 - 19° |
0.18 - 0.34 |
11 |
19 - 27° |
0.34 - 0.51 |
12 |
27 - 35° |
0.51 - 0.70 |
13 |
>35° |
>0.70 |
DIN 51097
En barfodsversion af testen (DIN 51097) findes også, hvor der anvendes en 0,1 % sæbeopløsning som forurenende stof. Det simulerer forholdene i en bruser og kan ikke bruges til at måle monterede gulvbelægninger. Det rapportes som A, B, C.
Class |
Ramp angle |
COF |
A |
12 - 17° |
0.21 - 0.31 |
B |
18 - 23° |
0.32 - 0.43 |
C |
>24° |
>0.44 |